Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Inauguracja V Festiwal Pianistycznego Fermata

- Nie chciałbym, żeby publiczność przyjechała do Lublewa zwabiona wyłącznie zapowiedzią efektów świetlnych, które będą ilustrowały muzykę - podkreśla Zygmunt Rychert. Pod jego batutą zostanie wykonany w niedzielę poemat Skriabina "Prometeusz".
Wykonanie "Prometeusza" jest zapowiadane przez organizatorów jako widowisko świetlno-muzyczne. Dzieło Aleksandra Skriabina będzie mocnym akordem inaugurującym V Festiwal
Pianistyczny Fermata w Lublewie. "Prometeusz - poemat ognia" jest kompozycją przełomową w twórczości rosyjskiego ekspresjonisty. Skriabin planował, że dzieło wejdzie w skład "Misterium", które miało być syntezą muzyki, tańca i gry świateł. Takie widowisko miało, według filozofii wyłożonej przez twórcę w pracy "Fantazje prometejskie", doprowadzić słuchacza do duchowego oczyszczenia i wznieść go na wyższy poziom moralny. Choć niektórzy zarzucają Skriabinowi skłonności do chorobliwej histerii, którą odsłaniają jego ekstatyczne, pełne patosu dzieła, to jednak każdy muzykolog przyzna, że twórca "Poematu ekstazy" był mistrzem nowej harmonii, nowych współbrzmień. Do arsenału środków kompozytorskich XX wieku wszedł dzięki Skriabinowi m.in. akord prometejski, użyty po raz pierwszy właśnie w "Prometeuszu".
Zgodnie z wolą Skriabina zanotowaną w partyturze, muzyka wykonywana w niedzielę w Lublewie będzie łączyła się z grą zmieniających się, kolorowych świateł. - W czasach Skriabina nie było takich środków technicznych, jakimi teraz dysponujemy - mówi dyrygent Zygmunt Rychert. - Możemy podejrzewać, że pierwsze wykonania "Prometeusza" nie zadowalały samego twórcy. W partyturze zanotował informacje o kolorach, które życzyłby sobie widzieć przy wykonywaniu dzieła, jednak są to dane mało precyzyjne.
Zygmunt Rychert zinterpretował te informacje zgodnie z własną intuicją muzyczną. - Wielokrotnie przyznawałem się do faktu, że "słyszę" muzykę kolorami... Poszczególne dźwięki i tonacje kojarzą mi się z konkretnym kolorem - przyznaje dyrygent.
Wspólnie ze specjalistami od efektów świetlnych Rychert opracował swoją wizję laserowej ilustracji "Poematu ognia". Efekt zobaczą ci melomani, którzy będą obecni w Lublewie w niedzielę. Najważniejsza będzie jednak sama muzyka. Ponieważ Skriabin był przede wszystkim mistrzem muzyki fortepianowej, nie dziwi fakt, że i w "Prometeuszu" fortepian odgrywa rolę główną. Solistką wieczoru będzie pianistka Tatiana Szebanowa, laureatka II nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a towarzyszyć jej będzie orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta.
Początek koncertu o godz. 20. Wstęp wolny.

 

 

27 czerwca 2003, Albert Gawot, Gazeta Wyborcza
 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL