Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Terapia przez sztukę

Każde miejsce jest dobre do prezentowania sztuki. Przekonali o tym podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Pomocy z Łapina, którzy swoje dzieła wystawili w holu Urzędu Gminy w Kolbudach.
Na nietypową ekspozycję przygotowali ok. 60 prac wykonanych w trudnej technice batiku.

- Batik to ręcznie zdobione tkaniny, pokryte woskiem i pokolorowane - wyjaśnia Magdalena Bielińska z łapińskiego ośrodka.

Pani Magda, która na co dzień prowadzi zajęcia plastyczne, przyznaje, że dzięki tej technice udało się jej podopiecznym odnaleźć w sobie nowe pokłady twórcze.
Wśród wystawionych prac dominowały przedstawienia drzew i kwiatów. Nie zabrakło jednak bardziej skomplikowanych motywów. Piotr Nikielski z Buszków zaprezentował cykl złożony z form geometrycznych.

- Wszystkie wzory wymyśliłem sam - artysta mówi z dumą.

Osoby, które miały możliwość zobaczenia wystawy, nie kryją zaskoczenia oryginalnością. Podkreślają, że gdyby nie afisze i podpisy pod pracami, nie zgadliby, że batiki wyszły spod ręki amatorów. Magdalena Bielińska ma nadzieje, iż nie była to ostatnia prezentacja batikowych cudeniek, i że już wkrótce zostaną ponownie wystawione, w którejś z trójmiejskich galerii.14 listopada 2003, Marek Adamkowicz, Dziennik Bałtycki

 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL