Pogoda Kolbudy z serwisu
»

2006

Zaśpiewali i zagrali

Już po raz drugi zespoły muzyczne z ZKPiG w Kolbudach - zespół wokalny i kwartet smyczkowy - zostały zaproszone na spotkanie opłatkowe Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Średniowieczne trumny w kościele

Ekipa budowlańców, osuszająca mury zabytkowego kościoła pw. Bożego Ciała w Pręgowie, dokonała niespodziewanego odkrycia. Pod jedną ze ścian odkryto trzy trumny, ułożone jedna na drugiej.

Ogólnopolski sukces uczniów dzięki miłości do plastyki

Magdalena Dolot z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach została laureatką ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Zachowaj trzeźwy umysł", organizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sportu. Oprócz Magdy, wyróżnienia otrzymało siedmioro uczniów trzech szkół gminy Kolbudy.

Tournée gminnego chóru

Niezwykłe wspomnienia przywieźli do domu członkowie Gminnego Chóru Camerata Santa Cecilia w Kolbudach, którzy kilka dni temu wrócili z trasy koncertowej po Ukrainie.

Vivaldi na sianie

- Koncert inauguracyjny festiwalu pianistycznego Fermata w Lublewie na mnie niesamowite wrażenie - mówi Ewa Baranowska z Piotrkowa Trybunalskiego, uczestniczka warsztatów towarzyszących imprezie. - Muzyka Vivaldiego w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki, światowej sławy wirtuoza skrzypiec, zachwycała.

Teatr w przedszkolu

Już po raz drugi w kolbudzkim przedszkolu odbył się Przegląd Teatrzyków. Mali aktorzy bawili się doskonale i pewnie niejeden z nich wystąpi w przyszłości na większej scenie.

Zagrają z Kulką

Koncert Konstantego Andrzeja Kulki zainaugurował VII Pomorskie Warsztaty Pianistyczne Fermata 2006 w Lublewie. Wystąpiły też 2 jedenastoletnie pianistki z Kolbud - Edyta Mydłowska i Marta Żak.

Wyśpiewane podium

Chór Gminy Kolbudy Camerata Santa Cecilia pierwszy raz w historii stanął w turniejowe szranki. Niedzielny debiut okazał się niezwykle udany. Podczas odbywającego się w Wejherowie XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu zespół zajął trzecie miejsce w kategorii chórów mieszanych.

Gaudium znaczy radość

Z Leokadią Cydejko, solistką i perkusistką zespołu muzycznego Gaudium Ochotniczej Straży Pożarnej w Pręgowie, rozmawia Wawrzyniec Rozenberg.

Sukcesy młodej solistki

Maja Florczak z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie zajęła pierwsze miejsce (kategoria wiekowa O-III SP) w II Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek "Nad światem cicha noc".

Poziom coraz wyższy

Już po raz trzeci Przegląd Filmów Niezależnych "Tam, gdzie nie ma gwiazd" ściągnął do Kolbud miłośników kina amatorskiego niemal z całej Polski. I w zgodnej opinii jury z roku na rok poziom prezentowanych filmów jest coraz wyższy.

Tłumy w kościele

Podczas uroczystej mszy świętej ks. bp Zygmunt Pawłowicz poświęcił nowe organy oraz sztandar Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kolbudach.

Przepiękne brzmienie

W kościele pw. Św. Floriana w Kolbudach rozbrzmiewają już nowe organy. Instrument został zakupiony dzięki ofiarności wiernych oraz pomocy władz gminy. Kiedy podczas zeszłorocznego koncertu "Musica Mores Confirmat" ks. kan. Józef Nowak, proboszcz kolbudzkiej parafii, wespół z Leszkiem Grombalą, wójtem Gminy Kolbudy obiecywali, że za rok w kościele pojawią się prawdziwe organy, uwierzyło w to niewielu. Jednak determinacja proboszcza oraz wójta okazały się tak silne, że organy stały się faktem.

Czekając na Kombii

Jak co roku w okresie letnim na terenie Gminy Kolbudy odbędzie się wiele festynów. Największą imprezą będzie jednak Festyn Gminny, który odbędzie się 1 lipca na terenie Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach.

Filmowy maraton

Przegląd Filmów Niezależnych "Tam, gdzie nie ma gwiazd", trzeci raz zgromadził w Kolbudach miłośników kina amatorskiego z całej Polski. Pierwszego dnia prezentowano filmy fabularne i eksperymentalne. Drugiego dokumenty.

Z małej wsi na międzynarodową estradę

Z Darią Zaradkiewicz, kolbudzianką, która jako jedyna Polka została zaproszona przez ambasadę Francji do występu w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Francuskiej w Plowdiw w Bułgarii, rozmawia Wawrzyniec Rozenberg.

Nowe organy w kościele

Ile potrzeba, by w wiejskim kościele zabrzmiały organy? 160 tysięcy złotych i determinacja parafian. Na nowym instrumencie w kościele pw. św. Floriana w Kolbudach inauguracyjny koncert dał Zygmunt Rychert, dyrektor artystyczny Filharmonii Szczecińskiej.

Rezultaty konkursu filmowego w Kolbudach

W niedzielę rozstrzygnięty został konkurs kina niezależnego "Tam, gdzie nie ma gwiazd". Główną nagrodę zdobyli łowcy konkursowych nagród - twórcy z warszawskiego Studia EX Nihil. Ich najnowsza produkcja, film "Druga strona cienia", zdobył jedną z dwóch równorzędnych nagród w kategorii "Fabuła". Ten mroczny, poetycki film, którego twórcami są Marek Cichy, Michał Gutowski i Marcin Czajkowski zwrócił uwagę jury wyrafinowaną warstwą wizualną.

Koncert organowy

W najbliższą niedzielę (26 lutego) o godzinie 14.00 w kościele pw. św. Floriana w Kolbudach odbędzie się uroczystość poświęcenia nowych organów oraz sztandaru Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kolbudach.

Święto w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Kolbudach ma własny sztandar. Jego autorką jest Inga Mach z Mądrzechowa pod Bytowem. Hafciarka należy do wyjątkowo cenionych twórców, czego najlepszym Świadectwem jest bogaty dorobek. Doliczyć się w nim można kilkudziesięciu podobnych prac. Liczba jest tym bardziej imponująca, że wykonanie pojedynczego sztandaru zajmuje niemało czasu

XIV Finał WOŚP

Serce dla dzieci. Po kilkuletniej przerwie w Kolbudach ponownie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do puszek wolontariuszy trafiło ponad 8 tysięcy złotych.

WOŚP zagra także u nas

Będzie się działo, oj będzie. A wszystko w sali gimnastycznej Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. Impreza rozpocznie się o 15.30. W programie przewidziano występy gminnej orkiestry dętej, chóru Camerata Santa Cecilia, grupy tanecznej Ernesta Kaczmarczyka, zespołu Impuls. Będzie także konkurs karaoke i przepowiednie wróżki, oraz smaczne ciasto i kaszubski chleb ze smalcem.

Sztuka to dialog

To niebanalna artystka i bardzo obiecująca. Młoda, ale mająca już spory i ciekawy dorobek. W różnych notkach i recenzjach w gdańskiej prasie (a jest ich sporo) piszą o niej gdańszczanka. A to przecież kolbudzianka, w Kolbudach mieszkająca od lat. Kiedyś przez kilka lat pracowała w Centrum Kultury w Przywidzu, wprowadzając tamtejsze dzieci w świat sztuki wysokiej. Od kilku lat Daria Selka-Bonna, bo o nią chodzi, związana jest z gdańską bohemą artystyczną.

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL