Pogoda Kolbudy z serwisu
»

2009

Teatr w szkole, szkoła w teatrze

W ramach realizowanego projektu "Mały człowiek, duże możliwości" dzieci z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie miały sposobność odwiedzić Teatr Miniatura w Gdańsku, gdzie obejrzały widowisko pt. "Tygrys tańczy dla Szu-Hin".

Chińska opowieść dla uczniów

W ramach unijnego projektu "Mały człowiek, duże możliwości" dzieci z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie miały sposobność odwiedzić Teatr Miniatura w Gdańsku, gdzie obejrzały widowisko "Tygrys tańczy dla Szu-Hin".

Maciej Kułakowski najlepszy na konkursie w Dreźnie

To największy z dotychczasowych sukcesów Macieja. Mieszkający w Kolbudach chłopak okazał się bezkonkurencyjny w kategorii wykonawców w wieku 12-14 lat. W dwuetapowych zmaganiach po mistrzowsku wykonał utwory m.in. Bacha, Webera, Lischkego oraz patrona konkursu - Dotzauera. W rywalizacji wiolonczelistów kolbudzianin pokonał rówieśników m.in. z Czech, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii.

Przez dwa dni Kolbudy rozbrzmiewały bluesem

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kolbudach nie ma przypadkowych wykonawców. Tu grają najlepsi. Tak było też w miniony weekend na Festiwalu Bluesowym. Zagrali Blue Sounds, Graf Hotel oraz Kasa Chorych z gitarzystą Dżemu Jurkiem Styczyńskim.

Chórzyści usłyszeli ciepłe słowa za występ w Piaśnicy

W minioną niedzielę odbyły się w Lesie Piaśnickim obchody 70 rocznicy zbrodni, dokonanej w tym miejscu przez hitlerowców. W uroczystościach wziął udział premier Donald Tusk, a mszę św. odprawił metropolita gdański, ks. Sławoj Leszek Głódź.

Muzyka i obrazy

Po okresie wakacyjnego rozleniwienia Gminny Ośrodek Kultury w Kolbudach zaprasza na nowy cykl imprez. Już za tydzień, 10 i 11 października w sobotę i niedzielę, w sali ośrodka zaprezentuje swoje prace malarka Grażyna Kuraś A na koniec miesiąca, w niedzielę 25 października o godz. 17, wystąpi natomiast ks. Zygmunt Słomski. Zaprezentuje Kantatę Maryjną.

Opowieść o przemijaniu w czternastu odsłonach

Z Darią Selka-Bonna, ilustratorką i pedagogiem z Kolbud, o twórczości i przemijaniu rozmawia Iwona Joć

Nagrody za Chopina i Skriabina

Marta Żak z Kolbud wygrała międzynarodowy konkurs pianistyczny w Druskiennikach na Litwie. Sukces jest tym większy, że to zwycięstwo w aż dwóch kategoriach!Marta Żak z Kolbud wygrała międzynarodowy konkurs pianistyczny w Druskiennikach na Litwie. Sukces jest tym większy, że to zwycięstwo w aż dwóch kategoriach! Marta ma piętnaście lat. Przygodę z muzyką rozpoczęła osiem lat temu w Społecznej Szkole Muzycznej w Kolbudach. Już podczas pierwszego koncertu kolęd zebrała wiele braw. Po czterech latach nauki wygrała XIX Starogardzkie Spotkania Teatralne, a wielu znawców muzyki zaczęło doceniać jej talent.

Przytulny kącik Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Kolbudzki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego już po raz drugi otrzymał środki w ramach programu Działaj Lokalnie. Jest to kwota 5100 zł. Podobnie jak w roku ubiegłym pieniądze zostaną wykorzystane na realizację projektu pt. "Tworzymy przyszłość pamiętając o przeszłości". Ma on wymiar edukacyjny, jak również służy promocji rodzimej, pomorskiej kultury.

Pomieszać wodę z ogniem

Rozmowa z Grzegorzem Markowskim, wokalistą zespołu Perfect, który wystąpił w Kolbudach podczas festynu Powitanie Lata 2009.

Archeolodzy z UG badali początki Kościoła w Pręgowie

Archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego kończą badania przy kościele pw. Bożego Ciała w Pręgowie. Nie były one wielkie. Odsłonięto fragment gruntu przy południowym murze świątyni i... na tym skończono. Na dokładniejsze prace zabrakło czasu i środków. Naukowcy zapowiadają jednak, że z pewnością jeszcze tu wrócą.

„Podaruj mi życie” w Kolbudach

Z inicjatywy Marka Golińskiego - byłego radnego Gminy Kolbudy, a dziś dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku - w kolbudzkim Domu Kultury zorganizowano charytatywny koncert duetu sopranowo-tenorowego: Edyty Ciechomskiej i Ryszarda Wróblewskiego, artystów doskonale znanych publiczności polskiej i światowej.

Festyn Powitanie Lata 2009

Kilkutysięczny tłum mieszkańców gminy Kolbudy witał lato podczas festynu gminnego zorganizowanego na terenie ZKPiG w Kolbudach. A jako że gwiazdy imprezy - zarówno te mniejsze, jak i największe - nie zawiodły, wszyscy bawili się znakomicie.

Jazzowy gigant w Kolbudach

Jerry Bergonzi, jeden z najwybitniejszych współczesnych saksofonistów, wystąpi w sali GOK w Kolbudach. Będzie to trzecia odsłona amerykańskiej muzyki w tym miejscu.

Najwyższa półka

Po zeszłorocznym remoncie sala Domu Kultury w Kolbudach wręcz tętni życiem. Koncertom, wystawom i wernisażom nie widać końca. - Mieszkańcy naszej gminy nie muszą już jeździć do Gdańska, aby stykać się z kulturą na najwyższym poziomie - nie kryje zadowolenia Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy.

Marcin Dylla - recital gitarowy

Wójt Gminy Kolbudy, Leszek Grombala zaprasza 26 kwietnia (niedziela) o godz. 16:00 na recital gitarowy Marcina Dylli, który odbędzie się w kolbudzkim Domu Kultury. Wstęp wolny!

Koncert IRA akustycznie

IRA akustycznie w Kolbudach. Piątek 17 kwietnia 2009. Gminny Ośrodek Kultury w Kolbudach.Wstęp Wolny!

Będzie jazz nad Radunią

Kolbudy stają się mekką dla miłośników jazzu. Przyciągają ich tu koncerty największych sław tego gatunku muzyki.Po styczniowym koncercie znakomitego nowojorskiego trębacza Tima Hagansa już niebawem będzie można posłuchać kolejnych gwiazd światowego jazzu. We wtorek 7 kwietnia o godz. 19 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Staromłyńskiej 1 wystąpi trio Dave Kikoski (pianino), Gary Novak (perkusja) i Piotr Lemańczyk (kontrabas).

Co pan sołtys zmalował

prezentującego dorobek miejscowych artystów. Jan Szyszko, społecznik i sołtys Bąkowa, w wolnym czasie poświęca się sztuce. Jak mówi, interesuje się nią "odkąd tylko pamięta". Spora w tym zasługa ojca, który w dzieciństwie pokazał mu m.in. obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, pod którego wrażeniem pozostaje do dziś.

Koncert zespołu Golden Life

Już w sobote,28 marca o godzinie 20.00 w Sali Domu Kultury w Kolbudach wystąpi zespół Golden Life, promujący swoją najnowszą płytę „Hello, hello” Wstęp wolny!

Akustyczny Koncert Bluesowy

Już we wtorek, 24 marca o godzinie 20.00 w Sali Domu Kultury w Kolbudach odbędzie się akustyczny koncert bluesowy. Wstęp wolny!

Gwiazdy wesprą walkę z nałogiem

Alkoholizmowi i narkomanii trzeba zapobiegać. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Szczególny obowiązek w tym względzie spoczywa na samorządach, które wypełniają go na różne sposoby. Do wyjątkowo aktywnych należy gmina Kolbudy, gdzie pomysłów na odciągnięcie młodzieży od zgubnych nałogów z pewnością nie brakuje.

Kolejny rekord

Podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy padł kolejny rekord zbiórki pieniędzy - i to nie tylko w skali całej akcji, ale również na terenie gminy Kolbudy.

Koncert walentynkowy

Już w sobote,14 lutego o godzinie 20.00 w Sali Domu Kultury w Kolbudach wystąpi zespół Majestic. Wstęp wolny!

Odkrywanie piękna na ścianach wiekowego kościoła

Sensacją było odkrycie fresków w kościele pw. Bożego Ciała w Pręgowie. Obecnie przerwano ich konserwację. Prace przy renowacji fresków zostały wstrzymane na sezon zimowy, ale jak zapowiada konserwator Jolanta Papis-Gagis będą kontynuowane od czerwca

Gwiazdy światowej sceny jazzu z koncertem w Kolbudach

Takiego koncertu w Kolbudach jeszcze nie było. W sali Gminnego Ośrodka Kultury będzie można posłuchać jazzu w najlepszym wykonaniu. Zagrają m.in. kontrabasista Piotr Lemańczyk i trębacz Tim Hagans Już w czwartek, 22 stycznia o godzinie 20.00 w Sali Domu Kultury w Kolbudach wystąpi gwiazda światowego jazzu, Tim Hagans. Muzyk ten bierze udział w nowym, bardzo ciekawym projekcie basisty Piotra Lemańczyka, wraz z perkusistą Kazimierzem Jonkiszem oraz wibrafonistą Dominikiem Bukowskim. Wstęp wolny

Holender w Czapielsku - żyję własnym, szczęśliwym życiem

Prace Hayna van Loverena oglądać będzie można 17 i 18 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kolbudach. Wernisaż w sobotę o godz. 18, w niedzielę prace podziwiać będzie można od godz. 12 do 16. Wstęp wolny.

Zacięta walka o pieniądze na freski

Zimowe mrozy wstrzymały renowację gotyckich fresków w kościele pw. Bożego Ciała w Pręgowie. Konserwatorzy powinni do niej powrócić, gdy tylko zrobi się cieplej. Nie znaczy to jednak, że w sprawie bezcennych malowideł nic się nie dzieje. Proboszcz miejscowej parafii, ks. Zygmunt Słomski, wykorzystuje przerwę w pracach na zdobycie środków na dalsze prace. Wnioski o dofinansowanie składa, gdzie tylko może. Na razie pewne jest tylko to, że otrzyma wsparcie od samorządu gminy Kolbudy.

XVII WOŚP

XVII Finał WOŚP poświęcony będzie wczesnemu wykrywaniu nowotworów u dzieci. - Zbieramy pieniądze na wczesną diagnostykę nowotworową, ale mówimy także o zdrowiu i profilaktyce w ogóle.

Dom Kultury jak nowy

Koncertami Grażyny Łobaszewskiej oraz punkrockowego zespołu KSU otwarty został nowy rozdział w działalności kolbudzkiego Domu Kultury. - Mam nadzieję, że wyremontowany obiekt przez długie lata będzie służył mieszkańcom naszej gminy - mówił podczas uroczystego otwarcia Leszek Grombala, Wójt Gminy Kolbudy.

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL