Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Jazz w Kolbudach

Już 11 kwietnia o godzinie 20.00 w sali koncertowej w Kolbudach wystąpi międzynarodowy kwartet Dominika Bukowskiego, do którego zaprosił dwóch czołowych muzyków jazzowych z Finlandii: Ville Pynssi oraz wirtuoza saksofonu Joonatana Rautio.

Zespół zapoczątkował współpracę na trasie koncertowej po Szwecji 2007 roku, grając w zespole szwedzkiego saksofonisty Gorana Larsena. Latem 2008 roku odbyła się 8 koncertowa trasa zespołu po Polsce, kwartet wystąpił m.in. na Sopot Molo Jazz Festival oraz na krakowskim festiwalu w Piwnicy pod Baranami, gdzie został entuzjastycznie przyjęty. Muzyka zespołu to kompozycje Joonatana Rautio i Dominika Bukowskiego, utrzymane w konwencji mainstreamu, hard-bopu, choć nie pozbawione elementów innych gatunków muzycznych. Ostatnia płyta zespołu zatytułowana Vice Versa została nominowana do nagrody Fryderyki 2010.

 

Dominik Bukowski

 

 

Ur. w 1977r. muzyk jazzowy, wibrafonista, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003r. zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 10 płyt. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak : Tim Hagans (USA), Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Raivo Tafenau (Estonia) Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jacek Kochan, Leszek Kułakowski, Jerzy Matuszkiewicz, Janusz Strobel, Wojciech Staroniewicz, Emil Kowalski, Przemek Dyakowski i inni. Koncertował w takich krajach jak Szwecja, Izrael, Norwegia, Rosja, Finlandia, Łotwa, Estonia i Rumunia, Mołdawia i Niemcy. Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś ostatnia Vice Versa została nominowana do nagrody FRYDERYKI 2010 [www.dominikbukowski.com]

 

 

 

Joonatan Rautio

 

Absolwent Sibelius Academy na wydziale jazzu. Zdobywca nagrody Fińskiego Towarzystwa Saksofonowego im. Josefa Kaartinena (1999), w 2001 roku wygrał Pekka Pöyry prize, zaś w następnym roku otrzymał tytuł „Pori Jazz Artist of the Year for 2001”. Grał z wieloma fińskimi i międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: Jim Beard, Randy Brecker, Jon Balke, Jukkis Uotila, Lars Danielsson, Anders Jormin, Ron McClure i fińska UMO Jazz Orchestra. Jest również liderem wielu własnych grup. Joonatan Rautio jest znany z wirtuozerii, muzycznej siły i witalności. Jego styl muzyczny jest silnie zakorzeniony w tradycji. Grając w różnych składach zawsze tworzy solidny fundament harmoniczno – rytmiczny. Brał udział w wielu nagraniach, z powodzeniem znajdując się w różnych stylach muzycznych, często pełni rolę producenta muzycznego podczas nagrań. Joonatan Rautio jest wykładowcą saksofonu na Sibelius Academy (wydział jazzu) [www.joonatanrautio.com]

 


Piotr Lemańczyk

 

Kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie. Nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz najlepszy instrumentalista; Jazz nad Odrą 96-nagroda za kompozycje oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96, gdzie otrzymał „ Złoty Kulcz do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych, polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Często współpracuje z takimi gwiazdami jazzu jak.: JERRY BERGONZI USA, TIM HAGANS USA, GARY NOVAK USA, DAVE KIKOSKI USA, SEAMUS BLAKE USA, BRIAN MELVIN USA, AVISHAI COHEN USA, Jakob Dinesen Dania,Rivo TaffenauEstonia, Pere Blanchard Francja, Tyler Horny Kanada, Kent Sangster Kanada, Gus Dahlberg Szwecja, Jonatan Rautio Finlandia. Nagrał cztery autorskie płyty: Follow The Soul, FREEP, Village Time oraz NAHA PEOPLE z Timem Hagansem. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu blisko dwudziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Jackiem Kochanem. Należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Koncertował we Francji, Izraelu, Kanadzie, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rumunii, Słowacji, Austrii, Mołdawii, Rosji, Niemczech, Litwie i Łotwie.

 

 

Ville Pynssi

 

 

Ur. w 1978 roku, pomimo młodego wieku uznany za jednego z najlepszych perkusistów w Finlandii. Pochodzi z miasta Kokkola, jest absolwentem Sibelius Academy w Helsinkach (jazz department). W latach 2005-2006 studiował na paryskiej Conservatoire National Superiour De La Music. Ville jest znany jako zdolny, wszechstronny muzyk, stąd jego duża popularność w Finlandii. Występował na całym świecie z takimi artystami i zespołami jak: Phil Markowitz, Rick Margitza, Severi Pyysalo, Jukka Perko, Jarmo Savolainen, Sakari Kukko, Jukka Tolonen, UMO, M.B.O i innymi.

 

 

 

 

18 marca 2012, UG Kolbudy

 

 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL