Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Turbo w Kolbudach

Już 21 kwietnia o godz. 20.00 w sali koncertowej Domu Kultury w Kolbudach wystąpi legenda polskiego heavy metalu - zespół Turbo.

Zespół Turbo powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu i był kontynuatorem dokonań zespołów STRESS i HEAM. Wówczas TURBO występowało jako kwartet, w którego skład weszli: Wojciech Sowula (voc.), Wojciech Hoffmann (git.), Henryk Tomczak (bas) i Wojciech Anioła (perk.). W czerwcu tego samego roku, we wrocławskim studiu radiowym, został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa "W środku tej ciszy" oraz "Byłem z tobą tyle lat" ukazały się na pierwszym singlu. Pierwszy koncert odbył się 23 kwietnia 1980 roku w studenckim klubie, TROPS w Poznaniu, następny na "MIĘDZYNARODOWEJ WIOŚNIE ESTRADOWEJ" również w Poznaniu. Po świetnie przyjętym występie TURBO zostało zaproszone przez organizatorów do wzięcia udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej "JAROCIN 80".

W 1982 roku skrystalizował się pierwszy w miarę stabilny skład zespołu. Do Hoffmanna i Anioły dołączyli wówczas młodzi poznańscy muzycy: Grzegorz Kupczyk (voc.), Andrzej Łysów (git.) i Piotr Przybylski (bas). W tym składzie nagrano słynne "Dorosłe dzieci", które stały się tytułowym utworem debiutanckiej płyty TURBO wydanej przez POLTON. Utwór "Dorosłe dzieci" stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów 1982 roku, ale i całej polskiej muzyki rockowej.

W 1983 debiutancka płyta długogrająca "DOROSŁE DZIECI" stała się dużą sensacją. Niezwykłe nowatorstwo aranżacyjno-kompozytorskie i wielka bezkompromisowa energia wyniosły "TURBO" na szczyt sławy. Inne wielkie przeboje z tego okresu to "Ach, nie bądź taki śmiały", "Pozorne życie", "Coraz mniej", "Szalony Ikar". W 1983 roku w lipcu do zespołu dołącza basista Bogusz Rutkiewicz a w 1994 roku perkusista Alan Sors.Jak okazało sie po latach byl to najlepszy wówczas i już dzis określany jako ,, legendarny" składu TURBO.

W 1986 roku wychodzi płyta , uważana przez krytyków i fanów za najlepszą i najważniejszą "heavy metalową" płytą lat 80-tych w Polsce, "KAWALERIA SZATANA".Płyta była dla zespołu i polskiej muzyki heavy metalowej wielkim przełomem. Nowoczesny, ultra profesjonalny Heavy Metal przynosi zespołowi absolutne przewodnictwo na krajowym "heavy metalowym" rynku. Zespół otrzymuje wiele propozycji koncertowych na dużych festiwalach! (m.in. "METALMANIA 86", "ROCKOWISKO 86"),w niczym nie odstając od występujących na festiwalu zachodnich gwiazd typu Killer czy Alaska. Od tego momentu Turbo w szybkim tempie zdobywa coraz liczniejsze rzesze fanów, podpisuje kontrakt z "Metal Mind Produtions" oraz wspólnie z TSA i Katem zostaje uznany "wielką trójcą" polskiego metalu.

W 1990 na festiwalu w Jarocinie Turbo pojawia się już jako kwartet. W 1990 roku, już w nowym składzie, wychodzi kolejny znakomity album (niestety tylko jeden) pt. "DEAD END" w kolejnej zachodniej wytwórni płytowej "MUSIC FOR NATION" w Londynie. Jest to najcięższy materiał, jaki powstał w tamtych latach w Polsce. Zespół znalazł się w znakomitym towarzystwie takich sław jak: "EXODUS", "DESTRUCTION", "METALLICA", "SLAYER", "VENOM", "VOIVOD", "CELTICFROST", "HELLOWEN", "AGENTSTELL", "SODOM", "ANTHRAX", "DEATH", "DEATH ANGEL" i wiele innych. Nagrania z tej płyty znalazły się również na krążkach z serii "SPEED KILLS" wydanych przez "MUSIC FOR NATION". Dla "TURBO", które miał się rozpocząć nowy "światowy" etap w karierze, przygotowana była trasa po Europie z zespołem "EXODUS" - 46 koncertów. Niestety z niewiadomych do dziś przyczyn nie odbyła się.Za to odbył się jedyny wówczas koncert za żelazna kurtyną w Wiedniu.

W 1991 roku "TURBO" zagrało jeszcze trzy koncerty z gigantem metalu, jakim była już "SEPULTURA". Brak spodziewanych dalszych rezultatów promocyjnych ze strony wytwórni METAL MIND PRODUCTIONS spowodował rozpad "TURBO" w połowie 1991 roku. W 1992 roku wychodzi ostatnia płyta TURBO w latach 90-tych pt. "ONE WAY".

W 1994 roku dochodzi do spotkania muzyków ze starego składu "TURBO", na którym to zostaje podjęta oczekiwana przez fanów decyzja o reaktywowaniu grupy w legendarnym składzie. 16 września 1995 roku odbył się pierwszy po latach występ TURBO, który miał miejsce w Poznaniu, podczas koncertu "Back to School". Znakomite przyjęcie ponad dwu tysięcznej publiczności sprawia, że z dniem 1 stycznia 1996 zespół TURBO postanawia wznowić działalność w swoim najmocniejszym składzie: Grzegorz Kupczyk (voc.), Wojciech Hoffmann (git.), Bogusz Rutkiewicz (bas) Tomasz Goehs (perk.) oraz nowy członek zespołu: gitarzysta Marcin Białożyk. Od początku 1996 roku zespół gra pojedyncze koncerty, a 23 lutego rejestruje materiał na planowaną płytę koncertową podczas koncertu "Giełda – Live" w studiu radiowym Radia Merkury w Poznaniu. Płyta jednak do dziś nie ukazała się. Płyta pt. "AWATAR" ukazuje się w maju 2001 roku. Album zaszokował postępem jaki muzycy poczynili w swojej edukacji muzycznej. Fani dostali rewelacyjnie i nowocześnie zrealizowany album. Muzycy udowodnili, iż są w stanie nadal grać i to bardzo nowocześnie. Udowodnili również, ze nie "zjadają własnego ogona". Płyta ta zyskała uznanie większości redaktorów różnych czasopism muzycznych i krytyków muzycznych. Za "AWATAR" zespół dostał też nominację do FRYDERYKÓW 2002, została również PŁYTĄ ROKU 2001 w METAL HAMERZE a "Upiór w operze" najlepszym utworem roku.Również fani w większości przyjęli tę płytę z zadowoleniem. Płyta ukazała się także w Niemczech, Francji, Japonii, Holandii i USA. Do utworu "ARMIA" został również nakręcony teledysk.16 grudnia 2003 roku, podczas koncertu w poznańskim klubie BLUE NOTE, TURBO zarejestrowało akustyczny materiał, który ukazał się jako płyta bonusowa najnowszego dzieła TURBO - studyjnej płyty "TOŻSAMOŚĆ".

W styczniu 2005 roku ukazuje się kolejna płyta w dorobku zespołu TURBO pt: "TOŻSAMOŚĆ". Materiał jest powrotem do klasycznego, rockowo metalowego stylu grupy z połowy lat 80-tych. Płyta zdobywa duże uznanie zarówno u fanów jak i krytyków muzycznych w Polsce. Według prestiżowego czasopisma GITARA I BAS zostaje najlepszą gitarową płytą w Polsce za rok 2005 w kategorii "hard and heavy"! Promocję materiału TURBO rozpoczęło udziałem w METALMANII rejestrując również materiał na pierwsze samodzielne DVD zespołu, które uswietniło 25 rocznicę powstania zespołu. Materiał ukazał się na początku 2006 roku nakładem firmy METAL MIND. Na zaproszenie TVP, TURBO wystąpiło no FESTIWALU JEDYNKI SOPOT 2005 wykonując z orkiestrą Wiesława Pieregorulki swój największy przebój "Dorosłe Dzieci".

W kwietniu 2007 roku, zaraz po trasie koncertowej METAL MARATHON z zespołu odszedł Grzegorz Kupczyk.Na jego miejsce przyjęty został wokalista Tomasz Struszczyk, z nim w składzie zespół obecnie koncertuje. Wiosną 2008 roku zarejestrowano z nowym wokalistą w nowej wersji utwór "Szalony Ikar", który gości obecnie w wielu stacjach radiowych. 2 września 2008 roku wychodzi box 13 płyt "Turbo Anthology 1980-2008" z wszystkimi oficjalnymi albumami zespołu oraz wieloma nigdy wcześniej nie publikowanymi nagraniami. W kwietniu 2009 po powrocie z koncertów w Niemczech zespół rozpoczął nagrywanie kolejnej płyty "Stażnik Światła" której premiera odbyła się jesienią 2009 i została uznana za najlepszą płyte zespołu od wielu lat. Zespół oprócz wielu koncertów, miał okazję zagrać również na prestiżowym, transmitowanym przez tv na żywo koncercie "Droga do wolności" wraz z plejadą najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka.

Rok 2010 był rokiem jubileuszu 30 lecia powstania zespołu i został uczczony przez zespół ogólnopolska trasą koncertową z finałowymi koncertami w Warszawie i Poznaniu. W tym ostatnim mieście w koncercie uczestniczyli byli członkowie zespołu. Był to też rok wzmożonej działalności koncertowej, w tym trasa z koncertami w wersji akustycznej. Rok 2011 to dalsze koncerty oraz zmiana na stanowisku perkusisty. Po latach wrócił do zespołu Mariusz Bobkowski, który już grał w 2001-2002 roku w zespole. W tym składzie zespół przygotowuje materiał na kolejną płytę.

Obecnie TURBO występuje w składzie:


  • Tomasz Struszczyk - vocal
  • Wojciech Hoffmann - gitary
  • Bogusz Rutkiewicz - bas
  • Dominik Jokiel - gitary
  • Mariusz Bobkowski - perkusja

 

 

12 kwietnia 2012, UG Kolbudy


© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL