Pogoda Kolbudy z serwisu
»

V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Kolbudy 2012

 W sierpniu i we wrześniu czeka nas kolejna, V edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego organizowanego pod patronatem UG Kolbudy i kolbudzkiej parafii. Koncerty organowe z udziałem krajowych i zagranicznych gwiazd odbędą się 12 sierpnia, 19 sierpnia, 26 sierpnia oraz 2 września (cztery kolejne niedziele sierpnia i września) w kościele pw. św. Floriana w Kolbudach o godzinie 17.30. Kierownictwo artystyczne nad festiwalem sprawuje Małgorzata Klorek, a o przygotowanie organów dba Andrzej Ragan. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

 


Angelo Castaldo (Włochy) - ograny (12 sierpnia, niedziela, 17.30)

 

W programie:

 

 • Matthias Weckmann (1616-1674) - Fantasia D-dur
 • Dietrich Buxtehude (1637-1707) - Toccata F-dur BuxWV157, Ein feste Burg ist unser Gott, BuxWV 184
 • J.S. Bach (1685-1750) - Toccata adagio i fuga C-dur BWV 564
 • Wilhelm Ernst Bach (1759-1845) - Toccata
 • Franz Liszt (1811-1925) - Preludium i fuga na temat B.A.C.H
 • Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) - Angelus
 • Max Reger (1873-1916) - Introdukcja i passacaglia d-moll

 

 


Angelo Castaldo

 

Urodzony w 1973 roku. Ukończył studia muzyczne na kierunku fortepian i organy. Uzyskał dyplom z zakresu literatury na Uniwersytecie "Federico II" w Neapolu oraz dyplom magisterski - muzyk na Uniwersytecie w Rzymie. Koncertował we wszystkich większych miastach Włoch oraz w większości krajów Europy. Odbył również tourne koncertowe po Południowej Ameryce i Stanach Zjednoczonych. Koncertował także w Australii. Laureat nagrody "Diploma di Merito" konkursu organowego we Florencji w 1998 roku. W 2005 roku nagrał dwie płyty w Katedrach St. Blasien Dom w Niemczech i Washington National Catedra. Od 1993r. jest krytykiem muzycznym w dzienniku "Napoli Sera", redaktorem pierwszego wydania "Fantasta a due organi" autorstwa M.E. Bossi oraz szeregu utworów muzyki włoskiej XX wieku m.in. F.M. Napolitano, E. Gubitosi, E. Marchetti. Był organistą w Bazylice św. Klary, a obecnie pracuje jako organista i kierownik chóru w Sanktuarium w Neapolu. Jest profesorem w Konserwatorium N. Rota w Monopoli. Jest Dyrektorem Artystycznym najważniejszego we Włoszech festiwalu organowego w Neapolu.

 

Jakub Stefek (Polska) - ograny (19 sierpnia, niedziela, 17.30)

 

W programie:

 

 • J.S. Bach (1685-1750) - Preludium i fuga G-dur BWV 541
 • J.S. Bach (1685-1750) - Trio super "Herr Jesu Christ, dich zu uns wend" BWV 655
 • F. Mendelssohn (1809-18470) - Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1
 • A. Guilmant (1837-1911) - I Symfonia d-moll op.42

 

 

 Jakub Stefek

 

 

Urodził się w Szczecinie. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Salezjańską Szkołę Organową w klasie organów mgr Anny Kirschke-Valcarcel. W tym samym roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów profesora Andrzeja Chorosińskiego. Od szóstego roku życia śpiewał w Chórze Dziecięcym Politechniki Szczecińskiej DON DIRI DON, którego dyrektorem i dyrygentem jest profesor Dariusz Dyczewski. Z zespołem tym brał udział w trasach koncertowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Anglii, Włoszech, dwukrotnie w Chinach, Wenezueli, na Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Bahama, a także w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach. Obecnie dalej współpracuje z chórem DON DIRI DON jako asystent. W trakcie nauki gry na organach często był zapraszany do wykonywania wspólnych koncertów z muzykami Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie (obecnie Akademia Sztuki) oraz solistami Opery na Zamku w Szczecinie. Występował z recitalami organowymi w Polsce, Niemczech i w Szwecji. W 2011 roku zdobył drugą nagrodę na XXIII Konkursie Muzyki Organowej w Rumii. W maju 2011 został zakwalifikowany do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku i w Pruszczu Gdańskim, który odbędzie się we wrześniu bieżącego roku. Od ośmiu lat bierze udział w Zachodniopomorskich Kursach Interpretacji i Improwizacji Muzyki Organowej, które odbywająsię w Szczecinie. Jakub Stefek jest również członkiem Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, przewodniczącym uczelnianej Komisji Stypendialnej, od dwóch lat zasiada w Senacie Uczelni oraz sprawuje różne funkcje kierownicze, organizując studencką działalność artystyczną i naukową.

 

 

Urszula Grahm (Szwecja) - ograny (26 sierpnia, niedziela, 17.30)

 

 

W programie:

 

 • J.S. Bach (1685-1750) - Toccata i Fuga F-dur
 • Antonio Vivaldi (1678-1742) - Concerto nr 1 "La Primavera" z "Czterech pór roku" (opr. na organy B.Janacek)
 • Theodore Dubois (1837-1924) - In paradisumOscar Lindberg (1887-1955) - Sonata g-moll:
 • Marcia elegiaca - Adagio - Alla Sarabanda - Finale

 
Urszula Grahm

 

 

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła w roku 1968 w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, oraz absolwentką Politechniki Warszawskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech (Weimar), Holandii, Belgii, Włoszech i Francji. Jest laureatką konkursu muzyki dawnej w Łodzi, otrzymała wyróżnienie na Konkursie Bachowskim w Brugii. Od 1971 r. mieszka na stałe w Szwecji, gdzie prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną. Występowała w większości krajów Europy oraz USA (Washington D.C.). Kilkakrotnie odbyła turnee koncertowe po Norwegii i Finlandii, dokonała wielu nagrań radiowych, wykonywała koncerty organowe z orkiestrą, grała w duecie z fortepianem. W roku 1995 obroniła przewód naukowo-artystyczny I stopnia w Akademii Muzycznej w Warszawie. Autorka prac naukowych na temat polskiej i szwedzkiej muzyki organowej oraz budownictwa organowego w Szwecji. Przez 10 lat była członkiem prezydium Towarzystwa Organowego w Szwecji. Otrzymała dwie nagrody kulturalne Południowej Szwecji (Skanii) oraz nagrodę Ministra Kultury Sztuki za propagowanie polskiej muzyki organowej za granicą. Koncertuje systematycznie w Lund jako solistka w popularnych sobotnich recitalach organowych.

 

Rafał Sulima (Polska), Trio Sopot (Polska), Chór parafii Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce (Polska) (2 września, niedziela, 17.30)


Wystąpią:

 

 • Rafał Sulima - organy
 • Trio Sopot: Elżbieta Rosińska - akordeon, Małgorzata Skorupa - skrzypce, Anna Sawicka - wiolonczela
 • Chór parafii Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce

 

W programie:

 

 • Edward Elgar (1857-1934) - Marsz Militarny - organy
 • Georg Friedrich Haende I (1685-1759) - Sonata A na skrzypce i b.c. - Trio Sopot
 • Feliks Nowowiejski (1877-1946) - Parce Domine - chór a'capella
 • Józef Świder (1930) - Kto szuka Cię - chór a'capella
 • M. Murto - Trio nr 2 na skrzypce, wiolonczelę i akordeon. Moderato poco sostenuto - Poema - Moto perpetuo - Trio Sopot
 • Piotr Grinholc (1952) - Modlitwa do najmilszej Matki - chór z organami
 • W. A. Mozart (1756-1791) - Ave verum G. Verdi - Va pensiero - chór z organami
 • Edward Grieg (1843-1907) (opr. M.Szczypiorski) - Poranek - Taniec Anitry - Pieśń Solvejgi - W grocie Króla Gór - Trio Sopot

 

Rafał Sulima

 

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku w trzech specjalnościach: organy w klasie profesor Marii Terleckiej w 2003 roku, muzyka kościelna pod kierunkiem prof. Michała Dąbrowskiego w 2004 roku, śpiew solowy pod kierunkiem prof. Cezarego Szyfmana w 2008 roku. W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na III Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 zajął pierwsze miejsce, zdobywając nagrodę Grand Prix. Rafał Sulima jest również laureatem Konkursu Primus Inter Pares w roku 2004. Obecnie jest wykładowcą improwizacji, śpiewu i akompaniamentu liturgicznego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. W swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. Od roku 2003 jest organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentuje brzmienie wspaniałych i znanych w kraju i za granicą barokowych organów. W maju 2008 roku ukazała się solowa płyta DVD Rafała Sulimy z nagraniem właśnie tego instrumentu, która w roku 2009 uzyskała status złotej płyty. Od listopada 2009 jest dyrygentem chóru "Kontrapunkt" w Ełku. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię 2010 - Nagrodę Artystyczną przyznawaną przez Prezydenta Miasta Ełku a przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie, wraz z chórem "Kontrapunkt" został uznany Talentem Roku 2010

 

Trio Sopot

 

Istnieje od 1991 roku . Posiada szeroki repertuar obejmujący utwory różnych epok, przeznaczone na trio bądź duety. Zespół koncertował w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. W składzie zespołu grają:

 

 • Małgorzata Skorupa

 

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku klasy skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Umiejętności gry doskonaliła na kursach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech na Węgrzech. Koncertuje jako solistka i kameralistka. Dokonała wielu prawykonań dzieł współczesnych kompozytorów. Posiada wszechstronny repertuar od baroku do współczesności. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnym. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów skrzypcowych.

 

 • Anna Sawicka

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku klasy wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Od 1984 r. prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Zajmuje się także pracą naukową dotyczącą historii wiolonczeli. Lata 1994-1995 to roczne studia w Szkole Muzyki Dawnej w Genewie, w klasie wiolonczeli barokowej prof. Phillippe Mermoude'a i violi da gamba prof. Roberto Gini. Umiejętności gry muzyki dawnej doskonaliła na kursach w Polsce, Włoszech i Szwajcarii. Od 1984 roku prowadzona działalność koncertowa w Polsce i za granicą (Włochy, Szwajcaria, USA) zaowocowała bogatym repertuarem dzieł solowych, kameralnych pisanych na wiolonczelę przez kompozytorów XIX i XX wieku. Chętnie wykonuje utwory polskich kompozytorów, często niesłusznie nieco zapomnianych. Bierze udział w licznych festiwalach. W dorobku artystycznym ma nagrania radiowe i TV. Działalnością pedagogiczną objęła szkolnictwo średnie muzyczne w Gdańsku po Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

 • Elżbieta Rosińska

Absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Po studiach grę na akordeonie doskonaliła na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech , Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie i Szwajcarii. W swym dorobku ma nagraną płytę ("Duo Sopot"), oraz płytę DVD z nagraniem siedmiu polskich trio na organy i dwa akordeony oraz płytę "Nowe konstelacje", z polską muzyką współczesną. Jest jurorem konkursów akoredeonowych w Polsce i na Litwie. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Od ponad 10 lat organizuje warsztaty dla młodych akordeonistów. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, pełni też funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego.

 

 

Chór parafii Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce

 

Chórzyści:

 

 • soprany: Dorota Witek, Joanna Szluma, Małgorzata Suszyńska, S. Arkadia Napiórkowska, Małgorzata Wójtowicz, Ewa Piątkiewicz
 • alty: Alicja Dziemiańczyk, Ewa Stępkowska, Monika Witek, Barbara Szulich, Zuzanna Dziemiańczyk

tenory: Mirosław Pastuszczak, Marek Parakiewicz, Darek Astachow, Andrzej Demski

 • basy: Edward Kacprzyk, Tadeusz Ogłuszka, Jan Stępkowski, Andrzej Szluma, Krzysztof Witek, Marcin Małysz

 

Chór świętolipski powstał z inicjatywy O. Superiora Wiesława Kulisza na Wielkanoc 2009 roku. Członkami chóru są parafianie pracujący na co dzień w różnych zawodach. Chór liczy 20 osób i śpiewa podczas każdej niedzielnej mszy św. o godz. 11.00 oraz podczas świąt. Wykonuje utwory na cztery głosy oraz przewodniczy śpiewowi wiernych jako schola cantorów. Dyrygentami chóru są organiści świętolipscy: Siostra Marlena Kuliś ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny oraz p. Rafał Sulima. Mimo krótkiego okresu działalności chór ma na swoim koncie liczne występy.

 


Organizator: Urząd Gminy w Kolbudach, Parafia pw. św. Floriana w Kolbudach

Kierownictwo artystyczne: Małgorzata Klorek

Przygotowanie organów: Andrzej Ragan

Darczyńcy: Urząd Gminy w Kolbudach, Parafia pw. św. Floriana w Kolbudach, Agencja ERANDI

 

 

 

25 lipca 2012, UG Kolbudy

 

 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL