Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Festiwal „ReFermata Kolbudy 2011”

 

Festiwal „ReFermata Kolbudy 2011” jest następstwem zainaugurowanych w 1999 roku Pomorskich Warsztatów Pianistycznych „Fermata”. Zainicjowała go grupa ludzi, połączonych wspólną potrzebą sięgania po inspirację tego rodzaju sztuką. Będzie trwał od 24 maja do 12 czerwca.

Dotychczasowe edycje Festiwalu pozwoliły melomanom podziwiać kunszt, talent i dorobek artystyczny pianistów reprezentujących kilka pokoleń laureatów Konkursów Chopinowskich, a także wielu wybitnych muzyków prezentujących różne kręgi kulturowe, i występujących na scenach całego świata. Festiwal Fermata miał okazję gościć wiele orkiestr z rejonu Pomorza, pod batutą uznanych dyrygentów. Przez jedenaście edycji tych wyjątkowych w swej atmosferze kursów mistrzowskich przewinęło się ponad 250 młodych adeptów sztuki pianistycznej. Wielu z nich rokrocznie wracało do Kolbud, by pod okiem Profesorów doskonalić swoje umiejętności.

Celem festiwalu „ReFermata” jest propagowanie muzyki klasycznej na terenie gminy Kolbudy. Jest to ściśle związane z budową świadomości kulturalnej mieszkańców, poszerzaniem horyzontów i rozpowszechnianiem tego wyjątkowego rodzaju sztuki.

Organizatorzy pragną wpisać to niezwykłe wydarzenie w rozwój życia kulturalnego naszego regionu.

„Chcemy aby ludzie zaczęli doceniać pracę artystów i dali się „zarazić” miłością do muzyki klasycznej. Koncerty muzyki klasycznej mogą być świetną alternatywą na spędzanie wolnego czasu i rozrywkę. Interesuje nas tylko muzyka. Muzyka i jej twórcy, Muzyka i jej odbiorcy, Muzyka i intencje kompozytorów, Muzyka przez duże M” – tłumaczy Mateusz Glapiak jeden z organizatorów festiwalu.
Organizatorzy pragną zachęcić do spotkań muzycznych z udziałem wybitnych wykonawców w przepięknej scenerii okolic Trójmiasta. Wydarzenie to, prócz kontaktu z muzyką, ma na celu promować piękne zakątki naszego regionu.
Każdy z festiwalowych koncertów będzie prezentował inny rodzaj muzyki klasycznej więc będziemy mieli okazję wysłuchać czterech różnych projektów artystycznych. Festiwal gościć będzie wybitnych i uznanych muzyków, z ogromnym dorobkiem artystycznym, a także młodych i utalentowanych wykonawców.

Orkiestra Kameralna Progress

Młody zespół, błyskotliwie wkraczający na scenę muzyczną. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Dyrygentem, kierownikiem artystycznym oraz założycielem zespołu jest Szymon Morus. Członkowie orkiestry wielokrotnie współpracowali z czołowymi postaciami scen muzycznych, koncertując w większości państw Europy. Zespół wykonuje kompozycje od baroku po współczesność, nie stroni również od muzyki filmowej i rozrywkowej. Orkiestra bierze udział w znaczących wydarzeniach muzycznych na terenie całego Pomorza.


Michael Vaiman


Urodził się w Odessie. Jest laureatem II nagrody VII Międzynarodowego Konkursu im.H.Wieniawskiego w Poznaniu. Od 1999 roku, jest profesorem w Musikhochschule Köln-Aachen oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki oraz Masterclass "Muzyczne Lato w Mill" (D'Ande, Francja). Założył orkiestrę kameralną w Izraelu, którą kierował i prowadził w latach 1991/96. Michael Vaiman jest także pierwszym wykonawcą wielu dzieł kompozytorów współczesnych (B.Tischenko, L.Hoffman, D. Smirnow, E. Firsova). Jako solista koncertował z takimi orkiestrami jak: Berlin Symphony Orchestra, Moscow Philharmonic, St. Petersburg's Symphony, London Soloist Chamber Orchestra czy Tokyo Soloist Chamber Ensemble.

Paulina Martini


Śpiewaczka i pianistka. Jeszcze przed ukończeniem studiów na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku , jako jedyna sopranistka z Polski została zaproszona na staż naukowy do prestiżowej Akademii Młodych śpiewaków w Teatrze Maryjskim w St. Petersburgu, który odbyła w sezonach 05/06 i 06/07. Stypendystka Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka IV edycji stypendium Młoda Polska. Występowała z koncertami zarówno kameralnymi z akompaniamentem fortepianu jak i symfonicznymi jako solistka, wśród których warto wymienić koncerty w Filharmoniach w Gdańsku, Sankt Petersburgu, Bilbao, w teatrach: Maryjskim i Zazerkalye w St. Petersburgu, Teatro Verdi w Mediolanie; salach koncertowych w Polsce, Niemczech, Rosji, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Słowacji.

Mirosława Lachowska


Pianistka, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu. Została zwyciężczynią prestiżowego konkursu „Czerwona Róża” wyłaniającego najlepszego studenta spośród wszystkich uczelni Trójmiasta. Jest laureatką prestiżowego programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, otrzymała II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, została finalistką I Międzyuczelnianego Konkursu Chopinowskiego im. Miłosza Magina w Łodzi, otrzymała I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi.

TRIO INDIGO


Zespół tworzą trzy artystki, obecnie już absolwentki Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki. Skrzypaczka – Anita Jarzębska, wiolonczelistka- Aleksandra Kuczewska oraz pianistka – Dominika Glapiak. Artystki odnoszą sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe, zarówno w dziedzinie muzyki kameralnej jak i solistyczne. Zespół występował na licznych koncertach i festiwalach w Polsce, Niemczech, Białorusi i na Litwie. INDIGO TRIO jest również laureatem Konkursów Muzycznych takich jak: V Międzynarodowy Konkurs im. J. Brahmsa w Gdańsku gdzie otrzymał II miejsce i szereg nagród specjalnych, oraz Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych im K. Ogińskiego w Smorgoniu (Białoruś) gdzie otrzymał również II miejsce.


Dina Yoffe


Pochodzi z Rygi (Łotwa). W latach 1989-1996 Dina Yoffe pełniła obowiązki profesora w Akademii Muzycznej Samuela Rubina na Uniwersytecie w Tel Awiwie (Izrael). Od 1995 do 2000 roku prowadziła zajęcia gościnne na Uniwersytecie w Aichi (Japonia) i klasę mistrzowską Yamaha w Paryżu, Nowym Jorku, Hamburgu i Tokio. Zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Artystka jest honorowym członkiem Japońskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu i klas mistrzowskich w Moulin D’Andé we Francji. Od 2000 roku pianistka daje lekcje gościnne na Summit Music Festival w Nowym Jorku i prowadzi wiele kursów mistrzowskich we Francji, Niemczech oraz w Royal Academy of Music w Londynie. Jest profesorem w Międzynarodowej Akademii im. Antona Rubinsteina w Niemczech. Dina Yoffe jest laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna w Zwickau w Niemczech (II nagroda) i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (II nagroda, 1975). Dina Yoffe jest również aktywną kameralistką, grającą z wieloma słynnymi muzykami, jak: Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Michael Vaiman, Mario Brunello.

 

 

 

 

6 maja 2011, UG Kolbudy

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL