Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Wikingowie i Kaszubi na jednej fotografii

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wernisaż multimedialnej wystawy „ostańce próśb”, poświęconej kaszubskim kapliczkom oraz norweskim kościołom słupowym stavkirke i islandzkim kościółkom farmerskim. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca 2011 r. o godz. 12.00, w Domu Kultury w Kolbudach, ul. Staromłyńska 1.

Od 15 sierpnia 2010 trwa realizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku projekt pt: „Ocalić Narodową Spuściznę. Ostańce Próśb”. Przedsięwzięcie jest wielopłaszczyznowym działaniem, skupionym wokół tematyki ludowej architektury sakralnej obejmującej dwa kręgi kulturowe: słowiański i nordycki. Przybliżając charakterystyczne dla tych obszarów obiekty kultowo-religijne, projekt Ostańce Próśb próbuje odnaleźć pomost, łączący ich różnorodne stylistyki architektoniczne ze społeczno-religijną funkcją, jaką poszczególne obiekty pełniły lub pełnią do czasów obecnych. Obiektami, które obejmuje obszar zainteresowania Projektu są kaszubskie kapliczki, norweskie kościoły palikowe stavkirke oraz islandzkie kościółki farmerskie. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich powyższych budowli jest również fakt, iż powstały one z woli człowieka i są związane z jego potrzebą duchową, wynikającą z wiary w rzeczywistość pozaziemską.

Wieloetapowość działań projektu Ostańce Próśb wiąże się z próbą zaprezentowania możliwie najszerszego spectrum oddziaływań poszczególnych obiektów sakralnych na rzeczywistość kulturową w danym kraju; prześledzić ich losy, pokazać zmieniające się funkcje obrzędowe a także zaprezentować piękno zjawiska, które pomimo olbrzymiej niekiedy wartości zabytkowej, tak jak w przypadku średniowiecznych budowli stavkirke, jest częścią ludzkiej codzienności.

Działanie projektu „Ostańce Próśb” zakłada w pierwszym etapie dokumentację etnograficzno-fotograficzną kapliczek na Kaszubach. Team badawczo-fotograficzny próbuje dotrzeć do możliwie każdego obiektu, co realizuje podróżując z mapą Kaszub w ręku, korzystając z pomocy i życzliwości okolicznych mieszkańców. Dzięki ich pracy powstanie interaktywna mapa kapliczek, ukazująca zarówno lokalizację jak i prezentację wizualną poszczególnych obiektów.

W grudniu 2010 roku w ramach Projektu rozpoczęła się, trwająca do tej pory międzynarodowa dokumentacja fotograficzna: pt „Fotograficzne portrety kapliczek i kościołów”, polegająca na wykonaniu fotografii artystycznych obiektów znajdujących się w polu zainteresowania: kapliczek, w ujęciu islandzkiego i norweskiego fotografa oraz kościołów farmerskich i stavkirke widzianych okiem polskich fotografików. Kilka dni temu została zakończona wyprawa do Norwegii, obejmująca wizytę w każdym z 28 zachowanych kościołów palikowych w Norwegii, a także wizyty w ośrodkach naukowo-muzealnych: Riksantikvaren oraz Muzeum Historycznym, w celach pozyskania materiałów historyczno-opisowych dotyczących norweskich kościołów. Obecnie przygotowywana jest wyprawa na Islandię.

Równolegle do działań fotograficznych, został zrealizowany film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego, opowiadający o działaniach skupionych wokół powstawania, życia i przemijania kapliczek na Kaszubach. W filmie występują między innymi: znani aktorzy Danuta Stenka i Janusz Gajos a także cenieni twórcy ludowi, autorzy wielu kaszubskich kapliczek: Józef Chełmowski, Zenon Kosater czy Czesław Birr.

Na koniec Projektu planowane jest wydanie albumu z fotografiami, wykonanymi podczas wypraw fotograficznych na Kaszuby, Norwegii oraz Islandii. Ofiarowanie albumów norweskim, islandzkim oraz polskim bibliotekom, ma być podziękowaniem za wszelkiego rodzaju pomoc z jaką spotkali się współpracownicy Projektu oraz stanowić swoisty hołd dla tradycji i kultury.

30 maja 2011 w Oslo miał miejsce pierwszy wernisaż fotograficzno-filmowy, który rozpoczął cykl kolejnych wystaw w ramach projektu „Ocalić Narodową Spuściznę. Ostańce Próśb”. Na wystawie zostały zaprezentowane portrety kapliczek z Kaszub, tym samym przybliżając Norwegom zarówno sam region jak i element kultury polskiej, do którego niewątpliwie wpisuje się zjawisko fundowania prywatnych obiektów sakralnych mających charakter wotywno-religijny.

Wystawa w stolicy Norwegii była wprowadzeniem do dwóch kolejnych wystaw, które będzie można oglądać w Kolbudach i w Gdańsku.

Najbliższa wernisaż wystawy „ostańce próśb”, poświęconej kaszubskim kapliczkom oraz norweskim kościołom słupowym stavkirke i islandzkim kościółkom farmerskim, odbędzie się 12 czerwca o godzinie 12.00 w DK Kolbudy, ul. Staromłyńska 1. Wystawa będzie czynna codziennie w dniach 12 czerwca do 26 czerwca 2011 w godzinach: 9.00 - 16.00, w dniu wernisażu 12.00 - 16.00.

fotografia: Marcin Czapliński (PL), Marcin Kaliński (PL), Fridrik Orn (ISL), Wlodek Witek (NOR) i Tomasz Zerek (PL)

film: Andrzej Dudziński, Dariusz Kula

muzyka: Michał Borowicz, wyk. Zofia Elwart

organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

manager projektu: Waldemar Elwart

koordynator projektu: Małgorzata Meller

info: www.ostanceprosb.pl

partnerzy: National Museum of Iceland, Norwegian Directorate for Cultural Heritage, University of Oslo Museum of Cultural History, Stowarzyszenie Artystyczne Kultywator Trójmiejski, Klub Polski w Norwegii, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Instytut Kaszubski, Gmina Kolbudy, Gdańsk 2016 Europejska Stolica Kultury2 czerwca 2011, Beata Tymińska
 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL