Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Marek Jackowski wystąpił w Kolbudach

W piatek 23 listopada o godz. 20.00 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy przy ul. Staromłyńskiej 1 odbył się niezwykły koncert. Zespół PLATEAU zagrał materiał ze swojej czwartej płyty "Projekt Grechuta". Drugim gościem zespołu był Marek Jackowski.

Marek Jackowski to założyciel i lider legendarnego zespołu rockowego MAANAM, swoją przygodę z muzyką rozpoczął podczas studiów w latach 1965-67 kiedy to grał w łódzkiej grupie Impulsy. Grupę tę przekształcił potem we własny zespół Vox Gentis. Był to początkowo kwintet grający blues rocka, a później - duet gitar elektrycznych Marek Jackowski - Zbigniew Frankowski (później pracujący m.in. z Marylą Rodowicz).

Pod koniec lat sześćdziesiątych Marek Jackowski zamieszkał w Krakowie, gdzie nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami. Współpracował tam z grupą Anawa (1969-73), z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa (1970) i Korowód (1971). Marek Jackowski to współzałożyciel zespołu Osjan, w którym grał w latach 1971-75.

W grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół M-a-M – zalążek zespołu Maanam, którego został liderem. Początkowo był to duet grający mistyczną, orientalną muzykę. W lutym 1976 do zespołu dołączyła żona Jackowskiego, Kora. Po odejściu w tym samym roku Kurtisa do zespołu Osjan zastąpił go John Porter. Grupa przyjęła wtedy nazwę Maanam Elektryczny Prysznic, symbolizującą przejście na rockowe brzmienie, skróconą później do wyrazu Maanam.

W 1979 roku z zespołu odszedł Porter, który założył własną grupę Porter Band. Jackowscy wraz z muzykami grupy Dżamble nagrali za własne pieniądze pierwszego singla z piosenkami "Hamlet" oraz śpiewaną przez Jackowskiego "Oprócz błękitnego nieba", która stała się pierwszym klasykiem w karierze Maanamu. Zespół oficjalnie zadebiutował na Muzycznym Campingu w Lubaniu. W elektrycznym składzie Maanamu obok Kory i Jackowskiego znaleźli się także gitarzysta Ryszard Olesiński, basista Krzysztof Olesiński oraz perkusista Ryszard Kupidura. W 1980 r. do zespołu dołączył nowy perkusista Paweł Markowski, a w 1982 roku nowy basista Bogdan Kowalewski – i tak wykrystalizował się „złoty skład” Maanamu.

Marek Jackowski stał się głównym kompozytorem materiału płytowego. Skomponował znane wszystkim przeboje: “Lucciola”, “Kocham Cię Kochanie Moje”, “Boskie Buenos” i wiele innych… W czasie zawieszenia zespołu w drugiej połowie lat 80-tych Jackowski prowadził również autorski project Złotousty i Anioły, gdzie wokalistą był Robert Gawliński. Od 1991 roku ponownie został liderem grupy Maanam, która powróciła z wielkim sukcesem po kilku latach przerwy.

Nagrał dwa solowe albumy No1 (1994) oraz Fale Dunaju (1995) oraz wydał składankę z serii Złota Kolekcja (2002). Od 2007 roku wspólnie z Januszem Yaniną Iwańskim prowadzi zespół The Goodboys, którego debiutancki album ukazał się w czerwcu 2010 roku.

Do klasyki polskiej muzyki weszła piosenka w jego wykonaniu (z zespołem Maanam) Oprócz błękitnego nieba (1979), którą nagrał później, jako cover, zespół Golden Life. Znalazła się ona również na płycie No1 obok nowszej wersji utworu -Oprócz... (wersja '94).

W marcu 2011 roku Marek Jackowski został zaproszony przez zespół Plateau do udziału w trasie koncertowej “Projektu Grechuta”.
 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL