Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Pudelsi gwiazdą wieczoru podczas Kolbudzkiego Finału WOŚP

Zapraszamy do udziału w 24. Finale WOŚP. Startujemy o 15.30 imprezą w ZKPIG w Kolbudach, a o 18.30 zapraszamy do sali koncertowej UG Kolbudy na koncert zespołu Pudelsi.

Zespół PÜDELSI powstał w 1985 roku w Krakowie. Podstawowy skład stanowili muzycy związani z zespołem DÜPĄ pod kierownictwem Andrzeja PÜDLA Bieniasza, który po samobójczej śmierci lidera zespołu DÜPĄ - Piotra Marka postanowił kontynuować dzieło Mistrza wraz z kolegami pod nazwą PÜDELSI.


W pierwszym składzie oprócz PÜDLA pojawiły się takie znakomitości jak: Franz DREADHUNTER, Andrzej Potoczek, Maciej Kowalik, Maciej Biedrzycki, Paweł Mąciwoda oraz wokalista David Rocks. Znaczącym sukcesem zespołu była nagroda na Festiwalu w Jarocinie w 1986 roku z wokalistą Przemysławem Trębaczem.
 

W 1987 zespół przystąpił do rejestracji swojej pierwszej płyty BELA PUPA z KORĄ (MAANAM) i Maciejem Maleńczukiem. Po kilkuletniej przerwie PÜDELSI zarejestrowali trzy płyty: VIRIBUS UNITIS (1996), NARODZINY ZBIGNIEWA (1997) i PSYCHOPOP (1999) - przy realizacji której, wziął udział m.in. Olaf Deriglasoff. Po raz kolejny zespół zawiesił działalność w 2000 roku.


W 2001 roku Andrzej PÜDEL Bieniasz i Franz DREADHUNTER wznawiają działalność zespołu. Do współpracy zapraszają wokalistę Macieja Miecznikowskiego, z którym przygotowują płytę o roboczym tytule POPARTE. Z różnych przyczyn płyta nie ukazuje się na rynku.

W 2002 roku do zespołu ponownie zostaje zaproszony Maciej Maleńczuk. PÜDEL, FRANZ i MACIEK tworzą spółkę autorską i w 2003 roku prezentują płytę WOLNOŚĆ SŁOWA (2003), która zostaje doceniona przez odbiorców i zdobywa status Złotej Płyty a łączny nakład z dodatkami przekracza pół miliona egzemplarzy.

W 2003 roku ukazuje się płyta z największymi przebojami zespołu: LEGENDARNI PÜDELSI 1986 -2004 - JASNA STRONA. Na płycie tej umieszczona zostaje jedna piosenka premierowa: DAWNA DZIEWCZYNO, za którą PÜDELSI otrzymują w Opolu nagrodę Polskiego Radia.
 

W 2005 roku Maciej Maleńczuk wybiera karierę solową a nowym wokalistą w zespole PÜDELSI zostaje Szymon Goldberg, z którym zostały wydane dwie płyty: ZEN (2006) i MADAME CASTRO (2008).


W 2010 roku PÜDELSI zmieniają wokalistę i nowym frontmanem zostaje Piotr Foreman.
 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL