Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Kaziuczek Niemenczyński w Kolbudach

Już w najbliższą sobotę 12 marca, na placu przed Urzędem Gminy Kolbudy, nabyć będzie można wileńskie palmy oraz skosztować specjałów litewskiej kuchni. Chleb, wędliny, czy wyjątkowy kwas chlebowy z pewnością zadowolą podniebienia najbardziej nawet wybrednych smakoszy. Wójt Gminy Kolbudy Leszek Grombala serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców naszej gminy na jarmark Kaziuczka Niemenczyńskiego.

 - Odwiedzając stoiska, na których swoje wyroby prezentować będą nasi przyjaciele z Niemenczyna mieszkańcy Gminy Kolbudy będą mogli poczuć namiastkę wyjątkowych i niepowtarzalnych klimatów Wileńszczyzny – mówi Wójt Leszek Grombala. – Cieszę się niezmiernie, że dzięki współpracy z tym pięknym miastem możemy przybliżyć naszym mieszkańcom elementy tamtejszej, tak nam przecież bliskiej, kultury. Niemenczyn jest niewielkim miastem, którego mieszkańcy w przeważającej części są Polakami. To wyjątkowo mili i otwarci ludzie, dla których wizyta w Polsce jest każdorazowo szczególnym wydarzeniem. Mam nadzieję, że jarmark Kaziuki, który od lat organizowany jest w wielu Polskich miastach, i cieszy się w naszym kraju dużą popularnością, przypadnie do gustu również naszym mieszkańcom. Trzy, czy cztery stragany to co prawda namiastka prawdziwego jarmarku, jednak jestem przekonany, że udział w tym wydarzeniu pozwoli poczuć wileński klimat.

Palmy Wileńskie, które przed Świętami Wielkanocnymi na pewno cieszyć się będą ogromnym zainteresowaniem, a także specjały wileńskiej kuchni, to nie jedyne atrakcje przygotowane na sobotę. Gdy już zaopatrzymy się w Wielkanocne „akcesoria” i skosztujemy litewskich szaszłyków przyjdzie czas na ucztę dla ducha. W wileńskie klimaty wprowadzi nas zespół taneczny „Jutrzenka” z Niemenczyna, który o godzinie 15.30 wystąpi w Sali Koncertowej Urzędu Gminy w Kolbudach.

- Wraz z delegacją z Gminy Kolbudy, goszcząc w Niemenczynie, miałem już okazję słuchać i oglądać występy tamtejszej młodzieży – mówi Wicewójt Gminy Kolbudy Marek Goliński. – Za każdym razem było to dla mnie niezapomniane przeżycie. Kolorowe stroje, ale przede wszystkim serce i zaangażowanie z jakim młodzi ludzie realizują swoją pasję naprawdę robią wrażenie. Jestem przekonany, że występy artystyczne w wykonaniu naszych gości przypadną do gustu mieszkańcom gminy.

Tradycja kiermaszu Kaziuki sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Targi są piękną tradycją, która pokazuje bogactwo ziemi litewskiej i twórczość jej narodu. Jarmark, dowodzi, że są jeszcze obszary, w których maszyny nie wyparły wytworów rąk ludzkich, a wytwarzane od wieków tą samą techniką produkty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL