Pogoda Kolbudy z serwisu
»

„Fundamenty dobrego sąsiedztwa”. Przemiany wsi Lisewiec i Pręgowo

W najbliższą sobotę, w świetlicy wiejskiej w Lisewcu, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Dzięki opowieściom mieszkańców Lisewca i Pręgowa oraz przekazanym przez nich zdjęciom i dokumentom bliżej poznamy historię obu wsi. Przekonamy się jakie zmiany nastąpiły w naszym sąsiedztwie od czasów powojennych. Pomysłodawczynią i koordynatorką wydarzenia jest Kamila Chomicz. Projekt został sfinansowany przez Urząd Gminy Kolbudy, a zorganizowany przez fundację Mi-Ro-Ro.

- Pokażemy stare zdjęcia i inne dokumenty zebrane od mieszkańców Lisewca i Pręgowa – mówi Kamila Chomicz. - Będziemy o nich rozmawiać i porównywać jak było dawniej i dziś. Zaprezentujemy fragmenty wywiadów „Przemiany wsi, Lisewiec i Pręgowo”, na którą zaprosimy bohaterów publikacji. To osoby, które od dawna zamieszkują w tych miejscach lub znają ich historie z opowiadań rodziców i dziadków. To dobra okazja do spotkania i lepszego poznania sąsiadów mieszkających w Gminie Kolbudy. Dzięki starym opowieściom: dowiemy się, jak kiedyś na zamrożonych stawach budowano boiska do gry w hokeja. Posłuchamy jak mieszkańcy wsi zbierali się w jednym domu, żeby obejrzeć ulubiony program telewizyjny oraz o tym, jak Lisewiec był polską stolicą swatów.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili również gości z Niemiec. To potomkowie byłych mieszkańców wsi Lisewiec - rodzina Licffetów, którzy opowiedzą o dziejach swojej rodziny. Przybliżą też historię miejsca, w którym odbędzie się spotkanie. Zaprezentowane zostaną również wyroby rękodzieła ludowego, stworzone przez mieszkańców Gminy Kolbudy. Nie zabraknie też innych atrakcji.

- Przeprowadzimy warsztaty z robienia wianków i elementów dekoracji wykonanych w technice recyclingu – zapowiada Kamila Chomicz. - Uczestników wydarzenia prosimy o przyniesie polnych kwiatów i innych materiałów do robienia wianków. Zainstalujemy też przenośne studio fotograficzne. Będziemy robić zdjęcia uczestnikom wydarzenia. Fotografie na miejscu wydrukujemy i zaprezentujemy w formie wystawy.

Spotkanie zakończy się występem zespołu KASZUBKI, który od 2003 roku funkcjonuje przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Ludowe artystki, dla których śpiew i muzyka Kaszub stanowią prawdziwą pasję, występują przy akompaniamencie akordeonu, skrzypiec oraz regionalnych instrumentów kaszubskich, jak diabelskie skrzypce i burczybas włosowy. W swoim repertuarze mają pieśni i piosenki ludowe znanych twórców z terenu Kaszub, a także utwory tworzone specjalnie dla zespołu. Grupa koncertuje nie tylko na terenie województwa pomorskiego, ale również w Wielkopolsce, Warmii i Mazurach, Mazowszu oraz na Dolnym Śląsku. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane na festiwalach i przeglądach.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców Gminy Kolbudy do wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. Historia, tradycja i obyczaje naszych wsi, okraszone występami artystycznymi oraz innymi, przygotowanymi przez organizatorów, atrakcjami to bez wątpienia doskonały sposób na rodzinne, ciekawe i pożyteczne spędzenie soboty.

- Zapraszamy państwa do zapoznania się z historią miejsca, w którym mieszkacie – mówi Kamila Chomicz. – Chciałabym, abyśmy razem mogli dowiedzieć się jak Lisewiec i Pręgowo wyglądały od czasów powojennych do współczesności. Wspólnie porozmawiajmy o tym czym zajmowali się tutejsi mieszkańcy w przeszłości, a co robią teraz. Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat pracy na gospodarstwie, sztuki ludowej, rzemiosła oraz innych zajęć, które zmieniały się na przestrzeni lat. Do udziału w wydarzeniu zapraszam przedstawicieli różnych pokoleń i wszystkich chętnych. Podzielcie się własnymi doświadczeniami, zaprezentujcie swoje prace plastyczne, zbierzcie stare zdjęcia. Wspólnie przeprowadźmy warsztaty dla dzieci.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych w sobotę 25 czerwca do świetlicy wiejskiej w Lisewcu. Początek o godzinie 17.00.
 

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL