Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Pokaz filmu „Ufam Tobie”

Już 18 listopada (godz. 18.00) w Sali Koncertowej Gminy Kolbudy (ul. Staromłyńska 1) odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Ufam Tobie”.

Pokaz zorganizowany przez Urząd Gminy oraz proboszcza parafii św. Floriana, księdza prałata Józefa Nowaka, poprzedzony zostanie prelekcją o Eugeniuszu Kazimirowskim, twórcy obrazu „Jezu Ufam Tobie”, którą wygłosi Michał Rzepiak, pasjonat kresów, a jednocześnie właściciel Kresowego Biura Podróży Jerek

- Prezentowany film jest to piękna opowieść o obrazie Jezusa Miłosiernego, według objawień siostry Faustyny i o kulcie Miłosierdzia Bożego - mówi ks. proboszcz Józef Nowak. - Warto ją poznać, szczególnie ze względu na obchodzony w kościele Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

W godzinnym filmie przedstawiono m.in. św. Faustynę Kowalską i bł. ks. Michała Sopoćkę, oraz miejsca związane z rozwojem kultu Bożego Miłosierdzia, takie jak: Białystok, Kraków, Łódź, Oszmiana, Płock, Warszawa i oczywiście Wilno. To właśnie w tym mieście, w 1934 roku, namalowany został przez Eugeniusza Kazimirowskiego, zgodnie ze wskazówkami siostry Faustyny, obraz „Jezu Ufam Tobie”. Reżyserem filmu jest Aleksas Matvejevas. Jego premiera miała miejsce w kwietniu 2015 roku w Wilnie.

– Ten film uświadamia nam, jak wiele łączy nas z dawnymi polskimi kresami. Są one bliskie także naszej gminie, która od kilku lat współpracuje z rodakami z podwileńskiego Niemenczyna. Mamy coroczną wymianę młodzieży, a w marcu tego roku zainicjowaliśmy w Kolbudach kaziukowy jarmark – festyn z palmami wielkanocnymi i wyrobami Wileńszczyzny – podkreśla wójt Leszek Grombala.
Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny. Podczas prelekcji poprzedzającej film zostanie również przedstawiona informacja o działalności i możliwości wsparcia Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Jest to jedyne na Litwie stacjonarne hospicjum. Placówka świadczy bezpłatnie pomoc potrzebującym bez względu na narodowość i wyznanie. Prowadzona jest przez polskie Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL