Pogoda Kolbudy z serwisu
»

Album: „GOŚĆ. ARCYBISKUP TADEUSZ GOCŁOWSKI”

Niemal pół wieku żył i pracował razem z nami. Krążą o nim tysiące opowieści, bo był człowiekiem bez granic, oddanym służbie, utrzymywał relacje z niezliczoną rzeszą ludzi, co ciekawe, nie tylko wierzącymi lub z innych wyznań. Zapraszamy na promocję albumu „GOŚĆ. ARCYBISKUP TADEUSZ GOCŁOWSKI” w Kolbudach - już 3 grudnia 2016 w sobotę o godz. 17.00 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy, wstęp wolny.

100 zdjęć fotoreporterów i z domowych albumów oraz 80 wspomnień osób świeckich – to opowieść nie tylko o wieloletnim Metropolicie gdańskim, ale i o Kościele, o Polsce, o wartościach, wreszcie o nas samych. Zaproszenie do udziału w kolbudzkiej promocji wydawnictwa przyjęły osoby, które w albumie wspominają byłego Metropolitę, m.in: dwie dziennikarki Agnieszka Michajłow i Anna Rębas z Radia Gdańsk, Jerzy Kiszkis – znany aktor i Katarzyna Żelazek – redaktor wydawnictwa. Gospodarzem spotkania będzie Marek Goliński, wicewójt gminy Kolbudy, którego wpomnienia również zamieszczono w albumie.

Po trójmiejskiej premierze recenzje były bardzo życzliwe: „Taka uroczystość i publiczna poststypa świadczy o wielkości człowieka! Warto dobrze żyć, żeby na coś takiego zasłużyć”, „czuć, że arcybiskup wciąż jest z nami”, „dobre chwile mam z tą książką”.

Już wiemy, że wokół albumu gromadzi się ogromny kapitał społeczny. To więcej niż li tylko społeczna inicjatywa uczczenia pamięci śp. Biskupa Seniora, to okazja do spotkania ze sobą ludzi czujących odpowiedzialność za kraj, Kościół, szukających w życiu publicznym zaufania i szacunku, nie unikających odpowiedzialności.

Inicjatywa uczczenia pamięci śp. Metropolity narodziła się zaraz po Jego śmierci w gronie gdańskich fotoreporterów. Europejskie Centrum Solidarności, w którego radzie abp. Tadeusz Gocłowski zasiadał od chwili powołania instytucji w 2007 roku, poczuło się w powinności, aby przystąpić do tego dzieła. Dzięki ofiarności trójmiejskich samorządów udało się pozyskać środki na wydanie albumu. Projekt będzie procentował w postaci stypendiów dla dzieci i młodzieży, podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, inicjatywy tak drogiej śp. Metropolicie.

Pospolite ruszenie fotoreporterów, głównie trójmiejskich, zaowocowało zbiórką ponad 500 zdjęć. W tym samym czasie gromadzono wspomnienia – opowieści osób, które znały Metropolitę na różnych etapach jego życia i z różnych dziedzin jego działalności – oraz zdjęcia z domowych archiwów. Ilu ludzi, tyle opowieści. Dla jednych abp Tadeusz Gocłowski pozostał dostojnym biskupem, nauczycielem o dźwięcznym i mocnym głosie, który miał dar słowa i pięknie mówił o Bogu dającym człowiekowi drugą szansę. Innym dał się poznać jako propaństwowiec, wspierający wszystkie inicjatywy, które miały służyć człowiekowi i Ojczyźnie. Jeszcze inni odnajdywali w nim mentora, dla którego najdroższy był dialog zbliżający ludzi do siebie.

– Żyją wśród nas również i tacy, dla których był serdecznym przyjacielem, towarzyszem wypraw rowerowych czy długich rozmów – mówi Katarzyna Żelazek, redaktor wydawnictwa. – Dla jak wielu ludzi i w jak różnych okolicznościach jego obecność była ważna i droga, będziecie Państwo zaskoczeni.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM
MAREK GOLIŃSKI - zastępca wójta gminy Kolbudy

 

PROMOCJA ALBUMU W KOLBUDACH
3 grudnia 2016, sobota, godz. 17.00
Sala Koncertowa Urzędu Gminy / ul. Staromłyńska 1

SPRZEDAŻ ALBUMU Podczas promocji sprzedaż w cenie 59 zł / tylko gotówka

© KULTURA.KOLBUDY.PL 2012
DESIGNED AND DEVELOPPED BY GORDAL